Halloween v DD Čížkovice

Halloween v Domově důchodců Čížkovice

 

     V úterý 2. listopadu 2021 oslavili senioři Domova důchodců Čížkovice celosvětový svátek Halloween. S tímto dnem si zároveň připomínají i tradiční český svátek všech zesnulých Dušičky.

     Jak je již tradicí, každý rok den před touto oslavou, se uživatelé setkávají ve společenské místnosti, kde si přichystají suroviny a společnými silami vyrobí občerstvení v podobě lineckého a perníkového pečiva. Do této činnosti se zapojí většina zúčastněných a práci si mezi sebe postupně rozdělí. Někteří připravují těsta, jiní s vervou poté těsto rozválí a vytvarují tvary symbolizující tuto roční dobu a již zmíněný svátek Halloween. Nesmí tak chybět cukroví ve tvaru dýní, netopýrů, duchů, či kočky, ježka, spadaného listí aj. Tato aktivita je mezi seniory velmi oblíbená. Společně se zpracovává těsto na cukroví, diskutuje se na dané téma a samozřejmě nesmí chybět drobné občerstvení. Poté se vše upeče, nazdobí, slepí marmeládou a uschová do druhého dne.

     Halloween se slaví již od dopoledních hodin. Dopoledne se uživatelé opět setkají na společenské místnosti, kde jsou pro ně připraveny dýně, náčiní a personál oděný do tématických kostýmů, což podtrhuje celou atmosféru těchto svátků. Společnými silami dýně vydlabávají a následně vyřezávají různé tvary obličejů. Do této aktivity se zvládnou zapojit pouze někteří, je to náročné, ale to na věci nic nemění, jelikož ostatní uživatelé volný čas vyplní povídáním si na různá témata anebo poslechem a zpíváním známých písní. Když je vše ze stolů sklizeno, uvaří se káva, ke které je podáváno výtečné linecké a perníkové cukroví. Všichni senioři si celé dopoledne velmi užijí a mohou ochutnat své den předem vytvořené cukroví. Vždy se po něm zapráší a vzpomínkou zůstávají drobečky a prázdné talířky. Tím to ale nekončí. V odpoledních hodinách se ještě někteří uživatelé sejdou společně v zahradě domova, kde zhotovené dýně společnými silami rozmístí po zahradě a rozsvítí svíčky. Je krásné sledovat, jak jsou senioři na své výtvory pyšní a jak plápolající svíčky v šeru zahrady vše rozzáří.