Domov U Trati se uzdravuje – fyzicky i psychicky

Po dlouhých 38 dnech končí v domově U Trati nařízená plošná karanténa.

Každodenní život v zařízení se vlivem koronaviru razantně změnil, doslova zastavil. Nemoc neměla u většiny klientů vážný průběh, a tak i pozitivně testovaní klienti mohli s nemocí bojovat v domácím prostředí. Ti, kteří potřebovali neodkladnou péči lékařů, byli ihned převáženi do litoměřické či ústecké nemocnice. I přes veškeré úsilí lékařů a personálu však 4 klienti domova na obtíže spojené s nákazou COVID-19 zemřeli.

Omezení spojená s koronavirem byla pro seniory velmi náročná, ubytovaní klienti totiž přišli o možnost volného pohybu po domově, omezeny byly i procházky v zahradě. Nejvíce však veškerými nařízeními trpěla psychika seniorů, a to především vlivem dlouhodobé izolace od rodiny a přátel. Vzhledem k osamělosti seniorů a nemožnosti vídat své blízké veškerý mezilidský kontakt musel obsáhnout personál. „Na každého jednoho zaměstnance, který neváhal a do karantény se aktivně zapojil, jsem pyšný. Nasazení členů krizového štábu bylo stoprocentní, proto jsem velmi rád, že se nám nákazu podařilo zvládnout a opatření tak můžeme konečně rozvolnit. Personál Domova U Trati se po dlouhé době může vrátit domů za svými rodinami. Nyní je důležité, aby si všichni hlavně odpočinuli, pro všechny to bylo nesmírně náročné období.“ Nešetří chválou a uznáním ředitel organizace Jindřich Vinkler.

Zachování psychické pohody a nadhledu bylo totiž klíčové v boji proti nákaze a zvládnutí stresu vyplývajícího z pandemie. Právě díky solidaritě, obětavosti a pracovitosti personálu, který se svými seniory v zařízení po celou dobu zůstával, se chod celého zařízení nyní může pomalu vracet k běžnému životu. Ke dnešnímu dni (30. 4. 2020) totiž v zařízení zůstávají pouze dva klienti z původních 56 nakažených, kteří mají stále pozitivní test na COVID-19. Ostatní klienti, kteří jsou v zařízení, mají za sebou minimálně dva negativní testy na nákazu koronavirem a lze je tedy oficiálně prohlásit za zdravé. Sedm klientů nadále zůstává v péči lékařů v nemocnici. Plošná karanténa, která byla uvalena na celé zařízení, se tak mění pouze na izolační pokoje pro nakažené. V těchto pokojích jsou ubytovaní klienti s pozitivními testy a dochází za nimi vyčleněný personál, který dodržuje veškerá hygienická opatření, aby zamezil opětovnému šíření nákazy.