V souvislosti s infekčními opatřeními spojenými primárně s rizikem rozšíření nákazy koronaviru vám na základě výsledku jednání Krizového štábu Ústeckého kraje sdělujeme informaci, že počínaje dnešním dnem (tzn.: 5. 3. 2020) jsou na všech našich zařízeních zakázány návštěvy.

Zákaz platí po dobu 14 dní.

Děkujeme za pochopení
Rozumím

Domácí zabijačkové hody

Ve středu 22. ledna 2020 se uživatelům Domova důchodců Čížkovice splnilo jedno toužebné přání. Díky celorepublikové akci Ježíškova vnoučata, se našli dobrovolníci, kteří naše seniory zavedli o desítky let zpátky do dob, kdy na vesnicích probíhaly od prosince do března domácí zabijačky. Paní Šárka spojila společně s dalšími své síly a připravili pro uživatele domova „Domácí zabijačkové hody“.

Celá akce probíhala po celý den na nádvoří domova. Chladné lednové počasí málo koho odradilo a senioři zachumlaní do teplého oblečení, čepic, rukavic a hřejivých dek si přišli zavzpomínat. Na zahřátí bylo připraveno červené svařené víno, čaj a medovník. Známé melodie skýtaly podtón příjemné atmosféře a mnohé vybízely ke zpěvu, či pobrukování. V připraveném altánku mohli uživatelé shlédnout potřebné náčiní a nádobí v podobě velikých hrnců na vaření masa, kbelíků, cedníků, vařeček, nožů, vidlic, či mlýnku na maso. Když bylo vše připraveno, následovala „špinavá práce“: porcování masa, plnění jitrnic a jelit do střívek, či výroba tlačenky. Do výroby jelit a jitrnic se zapojili taktéž někteří zaměstnanci domova, kteří přidali ruce k dílu a pomáhali se špejlováním. V nedaleko připravených kotlích se vše vařilo a řezníkům, i jejich pomocníkům, šla práce náramně od ruky.  Vůně zabijačky se linula po celém areálu domova. Během celého dne všichni uživatelé postupně ochutnali černou zabijačkovou polévku, guláš, jitrnice, jelita, ale i ovar se strouhaným křenem a jablky.

Domácí zabijačka v podání zkušeného řezníka není totiž nějaká nahodilá činnost, a pokud jsou řezník a jeho pomocníci zkušení, je to ten pravý koncert. Zručnost a šikovnost mistrů řezníků byla obdivuhodná. Mnozí senioři vzpomínali na svá mladá léta, kdy se každoročně účastnili domácí zabijačky. Našli se ale i tací, kteří se s tímto řemeslem osobně nesetkali. Proto byli překvapení, když se během vyprávění dověděli například informaci, že v dnešní době se v České republice uskuteční přes 350 tisíc domácích zabijaček. Celé akce se zúčastnilo celkem čtyřiatřicet uživatelů, kteří se přišli podívat osobně. O zabijačkové dobroty ale nebyly ochuzeni ani ti, komu se do mrazivého dne příliš nechtělo. Pochoutky jim byly doneseny na pokoj či jídelnu, kde si je mohli v klidu a teple domova vychutnat. Co by to bylo za zabijačkové hody, kdyby nebyl prejt. Ten mohli uživatelé ochutnat, společně s tlačenkou, následující den.

Reference na celou akci a zabijačkové pokrmy byly nadmíru pozitivní, všem velmi chutnalo a akce se setkala s velikým ohlasem. Touto cestou všem zúčastněným velmi děkujeme za krásně strávený den plný zážitků!

 

Bc. Michaela Hrnčířová

Domov důchodců Čížkovice